Dijital etiketler ile Kasa ve Raflarda farklı fiyata son...
02.11.2015
Özellikle Gıda perakendeciliğinde ürün satın alınırken rafta görülen fiyat ile kasada karşılaşılan fiyat farkı, tüketici ile satıcı arasındaki sorunlardan biri haline gelmiştir. Markaların mağaza sayısı arttıkça, satılan ürünler çeşitlendikçe kağıda basılan raf etiketlerde yaşanan sorunlar müşteri memnuniyetsizliğinin başlıca nedenlerinden biri olmuştur. 
 
 Mağaza yöneticileri ile çalışanları bu tür sorunları ortadan kaldırmak için her ne kadar özen gösterip dikkat etseler de bunun önüne geçemiyorlar. Bu tür sorunların önüne geçmek isteyen mağazalar bu alanda geliştirilen teknolojik ürünlerden yararlanabilirler. Perakende mağazacılığı yapan firmalar Dijital raf etiket kullanarak raftaki fiyatlarla kasa arasındaki uyumu yakalayabilirler. Ayrıca hızlı ve esnek fiyat değişiklikleri ile müşteri memnuniyetsizliğinin de önüne de geçebilirler.
 
Perakende firmaları için müşteri sayısının artırılması ve mağazaların yüksek ciro yapmasına katkı sağlayan en önemli şey ürün çeşitliliğidir. Ürün çeşitliliği arttıkça, raf etiketlerinin yönetilmesi de mağazalar için karmaşık hale gelir. Perakende mağazaları için satışı olumsuz etkileyen bu sorunu dijital raf etiketleri ile çözmek mümkün.  
 
Perakende mağazacılık yapan firmaların mağaza raflarında yeni teknolojik Dijital etiketleri kullanmalarının aslında pek çok sebebi var. Tüketicilerin bu tür etiketleri kullanan mağazalardan keyifli ve sorunsuz bir alışveriş yapacağı, mağazaların dijital etiket kullanımı ile ciddi iş yükünden ve fiyat tutarsızlıklarının ortadan kaldırılması örneklerini verebiliriz. Dijital etiket kullanımı, Raflardaki ürün fiyat bilgisi ile kasadaki ürün fiyat bilgisinin her zaman aynı olmasına katkı sağlayacaktır. Raf ve kasadaki fiyat uyumu müşterilerin kuruma olan güvenini artıracaktır. Etiket basılması ile ortaya çıkan iş kaybının, harcanan zamanın önüne geçilecek ve kağıt tasarrufu da sağlanmış olacaktır.
 
Dijital raf etiket sistemi tüm mağazalarda aynı anda fiyatları değiştirip yönetmeye yardım eden gelişmiş satış destek sistemi olacaktır. Raf ve kasalarda ortaya çıkan hataların ortadan kalkmasına katkı sağlayacaktır. Hızlı ve esnek fiyat değişikliğinin yapılmasına katkı sağlayacaktır. Özelikle zincir mağazalarda aynı anda tüm şubelerin raf etiket fiyat güncellemesi yapılabilecektir. 
 
1990 yıllarda teknolojinin barkod sistemleri ile perakende mağazacılığa girmesi satış sistemini nasıl hızlandırıp kolaylaştırdıysa, şimdide Dijital etiketler ile Perakende mağazalarda yaşanan raf etiket fiyatı ile satış sırasında kasada ortaya çıkan fiyat tutarsızlıklarını ortadan kaldırılacaktır.  Dijital raf etiketleri ile tüm mağazaların merkezden aynı anda raf ürün etiket fiyatlarını kolayca yönetilmesi, geliştirilen teknolojik sistemler ile perakendecilerin işini kolaylaştırıp daha hızlı aksiyon almalarına destek olacaktır.