Kullandığınız internet hizmet paketinin içeriğini ne kadar biliyorsunuz?
28.10.2015
ISP (Internet Service Provider)  operatörlerinin Adil Kullanım Kotası Sistemi internet kullanıcılarını mağdur etmektedir.
 
Günümüzde birçok işimizi internet üzerinden hallettiğimiz bilgi çağında sınırsız diye abonesi olduğumuz Fiber İnternet Hatlarında uygulanan AKK (Adil kullanım kotası)  sınırlaması ne kadar doğru?  Madem AKK sınırı var neden ozaman sınırsız Fiber İnternet diye insanlar yanlış bilgilendiriliyorlar.
 
Aslında hiçbir objektif kritere dayanmayan, ilgili İnternet Servis Sağlayıcı kurumun kendi inisiyatifine göre uygulamaya çalıştığı kota aşma durumu, özünde internet kullanıcılarını zora sokmaktadır. İnternet kullanımında sınırı aştığınız için bir sonraki fatura kesim tarihine kadar kaplumbağa hızındaki sınırsız diye aldığınız internet hizmetine mahkum olmak ne kadar doğrudur.
 
Bilişim sektöründe sıkça duyduğumuz şu kadar Megabit kotalı veya kotasız gibi terimleri ve internet kullanımını konusunu iyi anlaşılsın diye bir örnek ile açıklamaya çalışacağım;
Dört kişilik bir işyerinde çalıştığınızı düşünün. 16 MB İnternet aboneliğiniz ve 50 GB AKK kotalı sınırsız internet aboneliğiniz var.  Ayın ilk günleri gönderdiğiniz mailler, internet üzerinden izlediğiniz videolar vb. gayet hızlı ve her şey yolunda.  İlgili dönemin ikinci haftasının ortasına doğru geldiğinde 50 GB veriyi aştığınız an sistem hemen internet hızınızı 16 MB ten 3 MB te düşürüyor ve siz artık ilk günlerdeki gibi dosya alış verişinizi hızlı gönderemez izlediğiniz videoları izleyemez duruma düşüyorsunuz. Bir de çalışanların hepsinin işi internet üzerinden ise işte o zaman atık iş yapamaz duruma düşüyorsunuz.
 
Oysa “Sınırsız diye Abone olduğunuz Fiber İnternet aboneliğiniz vardı”
 
Kotaya takıldığınız an birden Kaplumbağa hızına düşüyorsunuz. Sistem kotayı aştığınızda sizden ekstra ücret falan da almıyor, doğrudan sadece hızınızı sınırlıyor. İlgili kurumu aradığınızda size verilen bilgiye göre çaresi yok, alternatifi yok. Mevcut hızla fatura kesim tarihinin bitmesini bekliyorsunuz birde çalışan sayınız fazla ise mevcut durumu daha fazla bölüştüreceksiniz. Ve bunun adı Sınırsız İnternet.
Kota sınırı özelikle reklam işi yapan firmaları, grafik dizayn işi yapan firmaları, matbaa ya da benzeri kurumları etkilemekte çünkü bu firmalar yaptıkları çalışmaların dosyalarını ilgili kurumlara gönderip onayını alıyorlar.  Dolaylı olarak bu firmalara iş yaptıran kurumları da bu sorun ilgilendiriyor. Bu işlerinizi sorunsuz yapmak için ilgili operatöre mecbursunuz ve bu ISP operatörü sizin işinize ket vuruyor. 
Teknoloji çağında Tüm Resmi işlerimizi İnternet ortamına mahkum kalarak yaptığınız, Sosyal Medyayı çok sık kullandığımız, Videoların HD kaliteye çıktığı, oyunların GB'larca yer tuttuğu günümüz internetinde ortalama 50GB bir internet kotası çoğu kullanıcı için ayın ilk haftasında tükeniyor’u yukarıda anlatmaya çalıştık. Ayın geri kalanında kaplumbağa hızında, bir internete mahkum olan kullanıcıların seslerini duyuracakları bir mercide yok. Çünkü hür iradeleri ile ilgili aboneliği ilgili ISP ile kendileri yapıyor.
Şu bir gerçektir ki tüketicilerin en büyük yaptırım güçleri her ay ödedikleri faturalardır. Sınırsız diye AKK sınırına takılmak bütün bu tekelciliği bozmak ve gerçek manada tüketicilerin hakkı olan sınırsız internet hizmetini kullanmak biz tüketicilerin elinde.
Peki, adil kullanım kotasına bu şekilde mahkûm musunuz? Soruna bizce verilecek cevap elbette “hayır”dır.  Biraz ISP Operatörlerini araştırırsanız size gerçek sınırsız internet seçenekleri sunan tanınmış firmalarında olduğunu göreceksiniz.