Hyper-V ile Windows Sanallaştırma
10.07.2017

Hyper –V Windows tabanlı bir sanallaştırma çözümüdür. Bu platform merkezi yönetim olan System Center Virtual Machine Manager üzerinde yönetimi kolay ve hızlı bir şekilde  kurgulanmıştır. Günümüz teknolojisinde sunucu maliyetlerinizde göz önünde bulundurduğumuz da farklı alanlara hizmet eden üzerinde farklı roller kurulu olan Server İşletim Sistemleri bulunduran fiziksel sunucular (AD,Exchange,File Server,DB Server v.s.) oldukça maliyetli olmakta ve yer kaplamakta idi. Ayrıca bazı kurumlar da ve firmalarda atıl sunucularda mevcuttur.

Bu sunucular kurumlara ve firmalara maliyet açısından problem olmaya başlamıştır. Bu sunucuların öncelik ile başlıca belirlenen masrafı barındırma (yer), iklimlendirme (soğutma) ve elektrik masrafları başı çekmektedir. Yazımın başında belirttiğim üzere her bir farklı amaca hizmet etmek için ayrı fiziksel sunucu konulduğunda bu tür maliyetler artış göstermektedir.

Artan maliyetleri minimize etmek için ve Data Centerlarımızı (veri merkezi) sunucu kirliliğinden kurtarmak için Günümüzde yaygın olan Sanallaştırma teknolojilerini kullanmaktayız. Sanallaştırma teknolojilerinin ana hedefi sunucu sayısını minimize etmek ve güçlü bir donanım olan sanallaştırma teknolojisinde kullanılan Blade Server’lar üzerinde ihtiyaç doğrultusunda bir den fazla olan kullanılan server işletim sistemlerimiz ve rollerini kurgulayarak daha verimli çalışmasını sağlamak, maliyetlerimizi minimize etmektir.

Sanallaştırma uygulamaları Microsoft tarafından 2006 yılında “Vitural PC” ile start almıştır. İlk olarak Vitural PC 2004 yazılımını teknolojiye kazandırmıştır ve kullanıcılara sunmuştur. Sonrasında Vitural PC 2007 ve Şuan kullanmakta olduğumuz 3. Nesil sanallaştırma sürümünü teknolojiye kazandırmıştır.

Microsoft 2008 yılında Windows Server 2008 işletim sistemi ile beraber profesyonel çözüm olarak ürettiği Hyper-V sanallaştırma yazılımını hizmete sunmuştur. Bu teknoloji Windows Server 2008 ile birlikte gelen Hyper-V 1.0’ı Windows 2008R2 sunucu ile birlikte Hyper-V 2.0 ve Windows Server 2012 sunucu ile birlikte Hyper-V 3.0 takip etmiştir. Bu teknoloji Windows sunucular ile birlikte aynı pakette yer alır fakat ayrı bir role olarak yüklenir ve Microsoft platformunun System Center Virtual Machine Manager’ı ile yönetimi kolaylıkla tek bir noktadan sağlanmaktadır.