IoT (Internet of Things)
30.09.2016

IoT (Internet of Things)

Nesnelerin İnternet'i (Internet of Things), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağından oluşmaktadır. Bu Ağ  çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve bu şekilde bağlantı kurarak,akıllı bir ağ yapısını oluşturmaktadır.Nesnelerin tekil 

anahtar (unique identifier) ile işaretlenerek İnternet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük parçaların toplamından daha büyük değerler oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.

 

 

iot nedir ile ilgili görsel sonucu

IoT ‘nin uygulandığı alanlar: Akıllı Şehir, Akıllı Çevre ,Akıllı Ev,Tedarik ve Akıllı Hayvancılıktır.

Bu uygulamaların  IoT’ ile nasıl çalıştığını  kısaca özetliyelim.

Akıllı şehir uygulamaları: Trafik, park yeri, ışıklandırma, atık yönetimi gibi konularda yerel yönetimlerin ve şehir sakinlerinin zamanı ve diğer kaynakları daha verimli ve etkin kullanmalarını, işbirliği içerisinde çalışmalarını sağlayan sistemlerdir.

 

 

Akıllı çevre uygulamaları:

Akıllı çevre uygulamaları hava kirliliği, yağış durumu, baraj doluluk oranı ve orman yangını gibi çevresel faktörlerin gözlenmesini ve gereken durumlarda acil eylemlerde bulunulmasını sağlamak amacıyla kurulmaktadırlar.

Akıllı ev uygulamaları:

Işık, ısı, havalandırma, eğlence, güvenlik gibi konularda evlerin sağladığı hizmetlerin uzaktan yönetilmesi ve durumunun takibi amacıyla akıllı ev uygulamaları geliştirilmektedir.

Tedarik uygulamaları:

Stokta azalmakta olan, son kullanma tarihi yaklaşmakta olan ürünlerin takibini, gerek görülmesi durumunda tekrar sipariş verilmesi gibi tedarik uygulamalarına katkıda bulunmaları amacıyla geliştirilmektedir.

Akıllı hayvancılık uygulamaları:

Hayvanların bulunduğu ortamların ısı, zararlı gaz durumu gibi parametrelerinin takip edilmesi amacıyla geliştirilmektedir.

 

Bahsetmiş olduğumuz bu uygulama alanların da IoT’i  işlem bakımından çalışma prensibi;

Veri analiz mimarisi,Veri toplama mimarisi,Veri iletişim mimarisi,Sensör teknolojilerini ve Güvenlik ve Kişisel verilerin gizliliğini yapısında barındırarak oluşturan yeni nesil teknolojidir. Ve tüm bu dağıtık yapıyı her nerede olur iseniz olun bulunduğunuz tek noktadan kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu teknolojiye Nesnelerin İnterneti adı verilmektedir.Kısa adı ile IoT (Internet of Things)  olarak tanımlanmaktadır.