Powerbank seçiminde yapılan 7 büyük hata
23.02.2016
Günümüzde akıllı cihazlarımızı yanımızdan ayıramaz durumu geldik. Bunda da tek ihtiyacımız olan şey; GÜÇ…
 
Evde olsun iş yerinde olsun, artık powerbank kullanır hale geldik fakat yanlış powerbank seçiminin, dünyanın parasını verdiğimiz akıllı cihazlarımıza bir zararı olup olmadığını biliyor muyuz? 
 
Powerbank nedir sorusuna; batarya yedek güç kaynağı veya taşınabilir şarj cihazı cevabını verebiliriz. Taşınabilir olması ise bu fonksiyonu kullanarak akıllı cihazlarınızı istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde şarj edebilirsiniz anlamına gelmektedir.
 
Piyasada, pazarda daha şık daha ucuz powerbank bulabilirsiniz. Fakat bunlardan sadece bazıları cihazınız için garanti verebilir. 
 
Powerbank seçiminde yapılan 7 büyük hata; 
 
1. Büyük kapasite ve Ucuz Fiyat Birada! 
 
Bazı powerbank üreticileri fiyatı düşürmek ve daha çok kar etmek için kullanılmış pillerden üretim yapabiliyorlar Çöpe atılan milyonlarca notebook bataryası olduğunu düşününce böyle birşeyi tahmin etmek de mümkün hale geliyor.
Yapılması gereken : Garantili olan powerbankları almanız daha doğru gözüküyor. Garantisi haricinde firmanın da güvenilirliği de önemli. Belki bu biraz daha pahalı olacak ama telefonlarınızın güvenliği açısından ucuz bir yol denilebilir. 
 
2. Powerbank’ı kapasitesine göre seçmek!
 
Powerbank’a sahip olmak isteyişimizin en önemli sebebi portatif olması ve istediğiniz yere götürebiliyor olmanız. Ağır ve hantal olması her zaman yanınızda bulundurmanız açısından size sıkıntı verebilir. 
Yapılması gereken : Günlük kullanım amacınıza hizmet edebilecek bir kapasite seçmenizdir. 
 
3. Kullanılan pilin power bank kalitesinin etkisinin görmezden gelinmesi!
 
Bazı insanlar powerbank seçimlerini şekil ve fiyat odaklı olarak yapabiliyorlar. Fakat pil kalitesini sorgulamayı da atlamış olabiliyorlar. Halbuki kullanılan pil, powerbank’ınızın ömrünü belirlemektedir.
Yapılması gereken :Seçtiğiniz powerbank’ın mutlaka pil marka ve kalitesini sorgulayın ve araştırın. 
 
4. Orjinal olmayan konnektör kullanılması!
 
Bu aslında powerbank kullanıcıları için en önemli şeylerden bir tanesi. Bu önemsenmeyen küçük ayrıntı kullanıcılar tarafından gözardı edilebiliyor fakat karşılaşılan birçok problemin sebeplerinden bir tanesi olarak sayabiliriz. Powerbanklar çoğunlukla konnektör veya kabloları ile birlikte satılıyor. Kullanılan bu kablolar maliyetleri ucuzlatıp, karı arttırabilmek için kabloların içerisinde kullanılan bakır oranı, konnektörlerin kablo bağlantıları gibi ufak ayrıntılarda oynamalarla karşılaşılabiliyor. Kablo içerisinde kısa devre tehlikesi size bekliyor olabilir.
Yapılması gereken : Mümkün oldukça orjinal cihaz kablonuzu kullanmanızdır. Böylelike güç çıkışı daha stabil olacaktır.
 
5. Powerbank’ta olması gereken özelliklerin tamamının değerlendirilmemesi!
 
Bazı kullanıcılar powerbank’ın bir batarya bloğu olduğunu unutup, taşıması gereken temel koruma metodlarına gerekliliği düşünmemektedirler. Aşağıdaki özelliklerin powerbank’ınızda olmazsa olmazı diyebileceğimiz özelliklerdir ; 
a. Kısa devre koruması,
b. Yüksek Şarj Koruması; şarjda uzun süreli olarak bırakıldığında, batarya dolduğu zaman şarj fonksiyonunun sonlandırılması,
c. Sıcaklık koruması; powerbank’ınızın ısındığında şarjı sonlandırması,
d. Alev koruması, alev, ateş sırasında powerbank’ın alev almaması
6. Powerbank’ınızın gerçek çıkış gücünü verememesi,
 
Bazı powerbanklar ifade edilen çıkış gücünü voltaj ve akım olarak sağlayamamaktadır. Düşük akım vermesi, cihazınızın daha uzun sürede şarj olmasına, düşük voltajda olması da cihazınızın şarj olmamasına sebep olabilir. 
 
7. Yurtdışından gelen ürünlerde UL sertifikasının olmaması,
 
Not: Gelen ürünlerde UL sertifikasının veya pil üreticisinin UL sertifikasının olup olmadığını sorgulamanız gerekir.
 
 
Mobit Haber