Devlerin cihazlarını lojistik sektörü için geliştiriyor
25.01.2016
Devlerin cihazlarını lojistik sektörü için geliştiriyor
Casio, Motion, Hanasis gibi dünya devi teknoloji firmalarının Türkiye distribütörlüğünü yapan Tente Global'in güçlü Ar-Ge ekibi, bu cihazlan Türkiye pazarının ihtiyaçlarına göre geliştiriyor. Bünyesinde 5 ayrı şirketi bulunan Tente Global, geliştirdiği bu cihazlan bölge ülkelere de ihraç etmeye başladı. Şirket, 2016'da lojistik sektörüne odaklanacak. 
 
Mühendis Gündüz Ekinci tarafından 1998'de kurulan ve bugün 5 farklı şirketi bünyesinde barındıran güçlü bir gruba dönüşen Tente Global, distribütörlüğünü yaptığı dev teknoloji firmalarının mobü ürünlerini Türkiye pazarının ihtiyaçlarına göre geliştiriyor. Şirketin geliştirdiği bazı ürünleri Gürcistan ve Azerbaycan gibi bölge ülkelere de ihraç etmeye de başladığını ifade eden Tente Global CEO'su Erkan Oğur, bölgedeki etkinliklerini artırmayı ve yeni ülkelere açılmayı hedeflediklerim söyledi. 
 
Tente Global, Mobit, Area Dağıtım, Depart Kurumsal, Stok Enerji ve Mobiser olmak üzere 5 ana şirketi bünyesinde barındırıyor. Grup; mobil sistemler, sunum sistemleri, tablet PC çözümleri, enerji depolama sistemleri ve kurumsal yazılım ve iş çözümleri alanlarında çözümler sunan bir teknoloji firması. Mobit Bilişim kurulduğu ilk yıllardan itibaren Casio ile iş birliği içerisinde. Casio'nun projeksiyon cihazı, el terminali, endüstriyel tablet PC ürünlerinin yanında ayrıca Xplore, Getac, Sewoo, Hanasis, Jolimark, Point Mobüe, Aaeon, Bixolon, Mobicell gibi 10'dan fazla markanın da distribütörlüğünü yapıyor. Erkan Oğur, Tente Global olarak şirket tarafından satılan ürünlerin donanım ve yazılım desteğini sürekli sağladıklarını ifade etti. Faaliyet gösterdikleri mobil IT alanında içerik, yazılım ve enerji kullanımının önemli olduğunu vurgulayan Oğur, satışını yaptıkları ürünleri pazarın ve hizmet verilen sektörün ihtiyaçlarına göre geliştirdiklerini belirterek, "Mobil IT'de enerji ve yazılım önemli. Mobil cihazın enerjisinin uzun süreli olması büyük ihtiyaç. Biz distribütörlüğünü yaptığımız ürünleri geliştirmek için hem yazüım hem de enerji şirketi kurduk" dedi. Erkan Oğur, Mobil IT'nin yoğun olarak kullanıldığı perakende üretim ve lojistik gibi sektörlerin hedef pazarları arasında yer aldığım ve lojistiğin hizmet verdikleri en önemli 4 sektörden biri olduğunu vurguladı. Şirket, donanım ve yazılım hizmetleri olarak lojistik sektöründe hizmet veriyor. Oğur, lojistikte özellikle lojistik otomasyonları, depo stok yönetim programları ya da tedarik zinciri uygulamalarının uç birimleri yani donanım tarafında hizmet sunduklarını kaydetti. Özellikle distribütörlüğünü yaptıkları Casio'nun DT-X8 el terminali cihazını lojistik sektörünün ihtiyaçlarına göre geliştirdiklerinin altım çizen Oğur, "Japon devi Casio'nun DT-X8 el terminali var. Bu özellikle lojistik sektörü için geliştirdiğimiz özel bir ürün. Toplamda 3.5 metreden düşme dayanıklılığı var. Sunduğu üst düzey dayanıklılık, kullanım rahatlığı ve ilk 2D Uzun mesafeli barkod okuyucuya sahip olması üe bu model lojistik sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap verebüiyor. Geliştirdiğimiz batarya sayesinde cihazın enerji kullanım süresini de önemli oranda uzatıyoruz. Ayrıca cihazın ekranı da tableti andıran nitelikte büyüklüğe sahip" diye konuştu 
 
Harita tabanlı ürünler öne çıkıyor 
2016 yılında temsilcisi oldukları markaların yeni ürünlerinin piyasaya sunulacağı bilgisini veren Oğur, özellikle harita tabanlı ürünlerin ön plana çıktığını söyledi. Oğur, "Harita tabanlı ürünler tercih edilmeye başlandı. Bu uygulama ile ürünün ömür boyu takibi yapılabiliyor. Biz de bu uygulamalar üzerinde çalışıyoruz. İşletim sistemlerini harita tabanlı uygulamalar için dizayn ediyoruz. Tabi bu yeni uygulamalar için enerji ihtiyacı artıyor. Biz de Stok Enerji şirketimizle enerji depolama konusunda çözüm geliştiriyoruz. Bu artı değer bizi rekabette öne çıkarıyor" dedi. Devlerin cihazlarını lojistik sektörü için geliştiriyor 
 
Lojistik sektörünün radyo frekansı ile tanımlama teknolojisi olan RFID tarafına kaydığının altını çizen şirketin Yazılım Mimarı ve Proje Müdürü Murat Demirci ise, "Lojistikçiler teslimat aşamalarında bir şekilde insan bağımsız sayım gerçekleştirmek istiyorlar. 2015 aslında bizim için RFID için bir yapılanma yılımız oldu. Bu aşamada hem etiket tarafında hem de okuyucu sistemler tarafında kendi zayıf olduğumuz alanlara yönelik yatırım yaptık. Hem hız hem zaman kazandıran bir sistem. Ayrıca yanlış okumalardan kaynaklı okumaları minimuma indirecek bir sistem. Buna yönelik yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Envanter yönetim sistemimiz var. Stok yönetim programlarımız var. 2016 hedeflerimizden biri de RFID'yi sektörde yaygınlaştırmak" diye konuştu.
 
Yaygın bir demo uygulamaları olduğunun da altını çizen Erkan Oğur, "15 gün deneme süresi veriyoruz. Bu da bizi öne çıkaran politikalarımızdan biri. Ayrıca 102 web sitemiz var. Hemen hemen her ürün için ayrı bir site mevcut" dedi. Hastanelere de hizmet sunduklarını hatırlatan Oğur, özellikle doktor tabletlerinin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Askeri sandartlarda kullanılan mobil saha ürünlerinin de olduğunu aktaran Erkan Oğur ayrıca, bir IT şirketi kurma hazırlığında olduklarını açıkladı. 
 
 
Kaynak: Dünya
 
Mobit Haber


Bu haber 1763 defa okundu.