Akıllı Şehirlerde Veriler Hızla Okunup Bilgi Merkezlerine Aktarılacak
19.04.2016
Akıllı Şehirlerde Veriler Hızla Okunup Bilgi Merkezlerine Aktarılacak
Her geçen gün artan enerji ihtiyacı, kayıpların azaltılma gerekliliği ve mevcut tesislerdeki üretim limitinin akıllı şebekelere geçirilmesi konularının ela alınacağı 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı'nın bu yılki teması “Akıllı Şebekelerin Yol Haritası”...
 
Akıllanan şehirler yönetim elastikiyetine kavuşuyor. Rutin hizmetlerin aksamadan devamı sağlanırken acil durumlarda yönetim elastikiyeti ile sahip olunan kaynaklar daha akıllı kullanılırken, kriz durumlarında hasarın en aza inmesi de sağlanacak. Böylece akıllı şehirler enerjiyi doğru yerde ve doğru biçimde kullanacak. Hane ve işletmelerin tüketimleri daha doğru okunup fatura edilecek.
 
Depart Satış Direktörü Ahmet Sinan Ekinci şehirlerde akıllı şebekelerin gittikçe artacağını, bu artışla birlikte elde edilen verinin nasıl kullanılacağı ve güvenliğin nasıl sağlanacağı noktasında daha fazla çözüm ve uygulamaya ihtiyaç duyulacağını söyledi. Ahmet Sinan Ekinci şehirlerin daha da akıllanacağını işaret ederken kriz durumlarının daha rahat yönetileceğine de dikkat çekti. Ekinci “Etrafımızı saran dijital ağlar sayesinde hızla büyüyen hacimde veri toplamak mümkün. Asıl sorun bunların doğru yazılımlarla okunup kayıt altına alınması, akıllı şehir merkezlerinde işlenmesi, binlerce sensörden gelen veriler günlük yaşam güvenliğini arttırırken, yeni iletişim teknolojileri kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaş arasındaki koordinasyonu da arttıracak. Toplumun bilgilendirilmesi gereken durumlarda insanlara, kurumlara hızla ve aynı anda ulaşmak mümkün olacak. Bu yazılımlar, şehrin sahip olduğu kaynakları en iyi şekilde kullanmasına imkan sağlarken, kriz durumundaki hasarları da en aza indirecek. Anlık gelişmelere uyum sağlayan, yönetim elastikiyeti kazanmış Akıllı Şehirlerde olası tüm tehlikeler daha esnek ve hızlı yönetilebilecek. Biz  Depart olarak Türkiye’deki elektrik dağıtım kurumlarına hizmet veren, dağıtım firmalarının el terminali ve yazılım uygulamada çözüm ortağı bir firma olarak doğru veri okuyup firma merkezlerine iletiyoruz. Gelecekte, akıllı şehirlerin enerji kaybına tahammülü olmayacağını ve bunu en aza indiren sistem ve yazılım uygulamaların artarak yayılacağını düşünüyoruz.” dedi.
 
Akıllı Şehirlerde en fazla kullanılan uygulamaların yüzde 25 ile endüstriyel otomasyon olduğuna dikkat çeken Ekinci bu sektörün son 5 yılda liderliği hiç bir sektöre kaptırmadığının da altını çizdi. Ekinci “ Bu sektörü güç kaynakları, güvenlik ve eğitim takip ediyor. Özellikle güvenlik alanındaki talep oldukça dikkate değer bir artış gösteriyor.” şeklinde konuştu.
 
Bir Tente Global Kuruluşu olan Depart Mağazacılık, depo uygulamaları, saha satış sistemleri, lojistik uygulamalar ve sağlık sektörüne yönelik donanım çözümlerinin yanı sıra, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik yazılım ve donanım çözümleri de geliştirmektedir. Satış ve satış sonrasındaki güçlü teknik hizmet ağı ile, kurulan sistemi yakından takip eden Depart, özel ve kamu sektöründe son tüketiciye verilen hizmetin aksamadan devam etmesini sağlar. 
 
Depart Türkiye’de sıralamaya giren 500 büyük firma ve kurumsal markalara akıllı çözümler üretir. Müşterilerinin ihtiyaç duyduğu donanımı sağlayan Depart aynı zamanda hem de bu sistemlerin kurgulandığı proje ve yazımları da üretir. Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım şirketin  %80’inin donanım ve yazılım çözümü Depart tarafından sağlanmaktadır. 
 
Rakamlarla Akılı Şehirlerin Geleceği:
 
Depart 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve  Şehirler Kongre ve Fuarı’nda önemli rakamlara dikkat çekiyor:
 
*OECD’ye göre 2010-2030 yılları arasında altyapı ve şebeke projeleri için global yıllık yatırım tutarı 1.8 Trilyon $ olacaktır. 
*Birlesmis Milletler’in tahminlerine göre 2030 yılında Dünya nüfusunun %60’i şehirlerde yaşıyor olacak. 
*PwC firması finansal denetleme biriminin yaptığı çalışmaya göre Dünya enerji tedarikçilerinin %94’ü 2030 yılında is modellerinin dönüşeceğine inanırken, akıllı teknolojileri adapte edeceklerini belirtiyor. 
*2023 yılı itibariyle Akıllı Teknoloji’lerden elde edilecek pazar gelirinin 27.5 milyar $ olacağı tahmin ediliyor. 
*2000 li yıllarda hızlanan internet kullanımı e-ticaret ve mobil internetin de kullanımının artmasıyla yaşadığımız dönemde big-data uygulamalarına varan bir süreci tamamladı. 20202’li yıllar artık Nesnelerin interneti (IoT) dönemi olacaktır.
 
Yer: Haliç Kongre Merkezi Sütlüce / Stand No: 25 – 27
 
Mobit Haber


Bu haber 996 defa okundu.